Banner

TUZLUCA'DA AŞURE GÜNÜ

                        TUZLUCA'DA AŞURE GÜNÜ

Bugün ilçemizdeki vatandaşlarımız, Hicri  yılının 10. Muharrem gününde Kerbela'da, Hz.Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beytet'ten 70'den fazla insanın şehit edildiği, bunun da Muharrem Ayı'nı bir matem ve hüzün ayına dönüştüğü için Yeni Mahalledeki futbol sahasında toplandılar.

   Bu matemi anmak için Tuzluca Kaymakamı Abdullah KADIOĞLU, Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Korkusuz, Daire amirleri ve vatandaşlarımız  katıldı.

Programa katılan  İlçe Kaymakamı  Abdullah Kadıoğlu, konuşmasında;’’Aşûre, asırlardır hak ile batıl arasında bir hesaplaşma ve din yolunda candan geçme, fedakârlık sergileme günü olarak bilinen bir gündür. Allah âşıklarının kalplerinde her zaman yanacak bir meşaledir.

Asırlar öncesinde doğruluk dürüstlük ve adalet için dökülen kanlar bugün halen dökülmekte, varlığımızı ve birliğimizi bozmak isteyenlere karşı kutlu mücadelemiz devam etmektedir. Cenab-ı Allah bizleri birlikten, beraberlikten, iyilikten, güzellikten ayırmasın.

Bu vesile ile başta Kerbela şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anarken, Muharrem Ayının, Tuzluca’mız için ve  bütün memleketimizde birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine, dünya üzerinde barış, huzur ve mutluluk tohumlarının yeşermesine, gözyaşı, zulüm ve yaşanan olumsuzlukların sona ermesine vesile olmasını yüce Rabbimden diliyorum,’’dedi.

Muharrem ayının ve bereketin simgesi Aşure Günü’nün Müslümanlar tarafından çok önemli olduğuna değinen Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Korkusuz;  “haksızlık karşısında hiçbir zaman susmayan, adaletin ve doğruluğun yanından ayrılmayan, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in ve arkadaşlarının Kerbela da şehit edilişinin yıl dönümü olan Muharrem ayının ve Aşure gününün tüm İslam Alemi içinde tarihi ve kültürel olarak özel bir yeri bulunmaktadır. Bu kutsal ayda yapılacak dualar hepimizin zenginliğidir. Çünkü bu dualar vatandaşlarımız arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin daha da güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Kerbela`da cereyan eden zulmün bize verdiği en net mesaj toplumda nifak çıkarıcı hareketlerden uzak durulması gerektiğidir. Bu ayın en kıymetli günü de Aşure Günüdür. Allah, birçok duayı Aşure Günü kabul etmiştir. Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Bugün bu ruhtan feyiz alarak bütün bir ömrü hayır ve güzellikler içinde geçirmek için çokça dua edilmesi gereken bir gündür. Bu vesileyle başta  Tuzluca’lı hemşerilerim olmak üzere tüm İslam Aleminin Muharrem ayını ve Aşure Günü’nü tebrik ediyor, başta Hz. Hüseyin olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.


792
793
794
795
 • Tuzluca Belediyesi

  Yukarı Mahalle Hamam Sokak No: 6 Tuzluca/IĞDIR

  0476 311 20 12 - 35

  info@tuzluca.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook