Banner

TUZLUCA'DA AŞURE GÜNÜ

Bugün ilçemizdeki vatandaşlarımız, Hicri  yılının 10. Muharrem gününde Kerbela'da, Hz.Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beytet'ten 70'den fazla insanın şehit edildiği, bunun da Muharrem Ayı'nı bir matem ve hüzün ayına dönüştüğü için Yeni Mahalledeki futbol sahasında toplandılar.

   Bu matemi anmak için  Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sait Sadrettin Türkan ile birlikte Kaymakamız Sayın Abdullah KADIOĞLU,  Daire amirleri ve vatandaşlarımız  katıldı.

 

Muharrem ayının ve bereketin simgesi Aşure Günü’nün Müslümanlar tarafından çok önemli olduğuna değinen Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sait Sadrettin Türkan;  “haksızlık karşısında hiçbir zaman susmayan, adaletin ve doğruluğun yanından ayrılmayan, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in ve arkadaşlarının Kerbela da şehit edilişinin yıl dönümü olan Muharrem ayının ve Aşure gününün tüm İslam Alemi içinde tarihi ve kültürel olarak özel bir yeri bulunmaktadır. Bu kutsal ayda yapılacak dualar hepimizin zenginliğidir. Çünkü bu dualar vatandaşlarımız arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin daha da güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Kerbela`da cereyan eden zulmün bize verdiği en net mesaj toplumda nifak çıkarıcı hareketlerden uzak durulması gerektiğidir. Bu ayın en kıymetli günü de Aşure Günüdür. Allah, birçok duayı Aşure Günü kabul etmiştir. Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Bugün bu ruhtan feyiz alarak bütün bir ömrü hayır ve güzellikler içinde geçirmek için çokça dua edilmesi gereken bir gündür. Bu vesileyle başta  Tuzluca’lı hemşerilerim olmak üzere tüm İslam Aleminin Muharrem ayını ve Aşure Günü’nü tebrik ediyor, başta Hz. Hüseyin olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

 


901
899
900
898
897
 • Tuzluca Belediyesi

  Yukarı Mahalle Hamam Sokak No: 6 Tuzluca/IĞDIR

  0476 311 20 12 - 35

  info@tuzluca.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook