Banner
Hayırlı Hizmetinden Dolayı Teşekkürler

Halime teyze Hakkın rahmetine kavuşalı nerede ise bir yıl oldu. Tuzluca’da İzmir lokma dağıtımını Halime teyzenin ruhu için yapalım diye düşündük. Manevi değerler, ruhsal paylaşım ve hayır lokması ile yapılan dua bizler için, inançlarımız için anlamlı ve çok önemli.

Tuzluca belediyesine “nasıl bir desteğiniz olabilir” diye sorduğumuzda, “bizden nasıl bir destek isterseniz belediyemiz tüm imkanlarını kullanır, size İzmir lokmacı için gerekli desteği sunar” cevabını aldık. Belediyenin yaklaşımı çok anlamlıydı. Çok önemliydi. Bir hayır lokmacısı olarak, İzmir lokmacı firması olarak belediyenin dayanışma, destek yaklaşımına değer verdik ve teşekkür ettik. Sahiden istediğimiz yerde, lokmacı hizmeti verebilmemiz için olanaklarını sundular.

Tuzluca insanı İzmir saray lokma olayı ile tanıştı. Her yörede hayır farklı, yöreye özgün yöntemler ile yapılır. Pilav dağıtan olur. Helva dağıtan olur. Kurban kesen olur. Yörenin üretim, toplumsal yapısına ilişkisine ve tarihine göre değişir. Hangi hayır geleneğinin ne zaman nasıl başlayıp bugüne nasıl geldiğini araştırmak, bilgi edinmek gerekir. Bu önemlidir. Toplumsal yapı için de ciddi veriler ortaya çıkar. Burada tabi ki ekonomik durumda önemli.

Lokmayı çok beğenenler oldu. Yapılışı, sunumu kolay. Tatlı olarak çok leziz bir tatlıdır. Böylesi hayır durumları için hemen İzmir lokma fiyatını sordular. Her hizmetin fiyatı o hizmet için kullanılan malzemeye, verilen emeğe ve zamana göre değişir. İzmir lokma dahi bazen şehirlere göre değişebilmektedir.

Tuzluca insanının Tuzluca halkının ruhu zamanla yenilense de geleneklerine değerlerine hayrına oldukça bağlı ve özüne sadık kalmaktadır. Halime teyzenin lokmasına verilen değer, toplanan kalabalık, edilen dua bile bu sonucu ortaya çıkarmaktadır. Bize bu ruhu hissettirmektedir. Lokmacımız da mükemmel lezzet ve kıvam oluşturmuştu.

Gösterdiği dayanışmadan, sunduğu imkanlardan, hayır işlerine yaptığı katkılardan dolayı, burada bu sayfada fırsat var iken teşekkür etmek istedik.

Yazan : Celal Tuzcu

 


Tarih : 2017-04-25
İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz

 

 • Tuzluca Belediyesi

  Yukarı Mahalle Hamam Sokak No: 6 Tuzluca/IĞDIR

  0476 311 20 12 - 35

  info@tuzluca.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook