Banner
Hayra Vesile Oldu Tuzluca Belediyesi

Bazı toplumlarda insanlar öldüğünde toprağa konur. Bazılarında yakılır. Bazılarında ise farklı işlemler yapılır. Kimi toplumlar ölüm sonrasına dair çok farklı inançlara sahiptirler. Bu inançlarına göre ölünün ardından ritüeller yaparlar. Belki başlı başına araştırma konusudur.

Annenim kız kardeşini, Teyzemi kaybettiğimizde, hakkın rahmetine kavuştuğunda Annem, “ Oğlum bacımın hayrı için İzmir lokma döktürelim “ dediğinde, “ olur Anne ” dedim. Fakat Tuzluca ile İzmir arası çok uzak. Annem ısrarla da benim dökmemi istedi. Gelenekler ve inançlar sorgulanamaz. Bende çok sevindim. Annem kardeşi için benden İzmir saray lokma dökmemi istemişti.

Annem bu isteği benden İzmir lokmacısı olduğum için yaptı. Ablası için benim hayır lokması dökmemi istedi. Hazırlıkları yaparak yola çıktık. Cenazeyi bizim için bekletmişlerdi.

Tuzluca belediyesine giderek sorduk. “ Lokmacıyız ve teyzemin defini sonrası mezarlıkta lokma dökmek istiyoruz. Bir sakıncası olur mu “ dedik. Belediye de ilgili, görevli memur, “kesinlikle, hayır lokması için belediyemizden bir isteğiniz olursa elimizden geleni yaparız cevabını verdiğinde çok sevindik. Şaşırdık da hangi belediye böylesi bir kolaylığı bizden isteğiniz var mı nezaketi ile karşılar ki? Biz büyük şehirlerde işleri hatta hayır işlerini dahi zorlaştırmak için elinden geleni ardına bırakmayan belediyeciliği bildiğimizden doğrusu şaşkınlık ile sevinci birlikte yaşadık.

İzmir lokma fiyatı ne kadar? “ sorusu ile çok sık karşılaştık. Bilinmediğinden olsa gerek. Hayır lokması olduğunu anlattık. Mezarlıkta defin sonrasında, ikram ettik lokmamızı. Tadan her insan, kadın, erkek, yaşlı, genç çocuk hep birlikte, teyzemin ruhu için dua etti. Annem ıslak gözleri ışıldadı. Göz göze geldiğimizde, gözlerinin parladığını gördüm.

Ayrıca hayır lokmamızdan bir parça da belediye çalışanlarına ikram ettik. Destekleyen çabalarından dolayı teşekkürlerimizi ilettik. Onlar da sevindi.

Yazan : Sevinç Dalkıran

 


Tarih : 2017-04-25
İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz

 

 • Tuzluca Belediyesi

  Yukarı Mahalle Hamam Sokak No: 6 Tuzluca/IĞDIR

  0476 311 20 12 - 35

  info@tuzluca.bel.tr

 • Sosyal Medya

 • Bizi Takip Edin

  • twitter facebook